Mali baštovani: 6 veština koje deca razvijaju kroz baštovanstvo

Ako ste u potrazi za smislenim i kreativnim hobijem za svoje dete – jedan od najboljih je definitivno baštovanstvo. 

Ovaj plemeniti hobi vašem detetu (I vama) donosi mnogo više nego što možete da zamsilite – priliku da provedete kvalitetno porodično vreme, da detetu razvijate kreativnost i maštu, naučite nove veštine, i to na zabavan i uzbudljiv način. I usput se praktično (I ukusno) ostvarite! 

U ovom tekstu pričamo vam o 6 veština koje deca razvijaju kroz baštovanstvo, a koje su ujedno od velike važnosti za budućnost I pravilan razvoj vaših mališana. 

Ko nas prati na Instagramu zna da je jedan mali baštovan član Branč Garden tima, tako da vam pišemo iz ličnog iskustva. 😉 Naš baštovan od 3 godine uživa da proverava kako mu biljke napreduju, a ima I zelene prstiće – sve što je sadio, uspešno je niklo. ;D 

Pokušajte I vi sa vašom decom I pružite im šansu da se bave jednim zdravim hobijem. Omogućite im kontakt sa prirodom, umesto telefonom. <3

Izvor: Anna Shvets, Pexels

RADOZNALOST

Kroz baštovanstvo deca stiču priliku da prate put od semena do tanjira. Malo je reći da je ceo ovaj proces veoma interesantan, kako za najmlađe, tako i za starije. Dok posmatraju proces rasta i razvoja biljaka deci se razvija radoznalost i vežba sposobnost opažanja – svaka biljka je drugačija izgledom i ukusom. Osim toga kroz proces gajenja deca uče da zavole čak i neko povrće koje možda ne jedu toliko rado. Zanimljivije im je da pojedu ono što su sami uzgojili – znamo iz iskustva. 😀

Od čega početi? Predlažemo vam da to bude neka brža kultura, koju možete da uzgajate u saksiji, kao što su – rotkvice (koje uglavnom niču za mesec dana), salate (preporuka sorta Nansen ), mladi luk, spanać (preporuka sorta Matador), lisnati kelj… Seme možete da kupite u bilo kojoj poljoprivrednoj apoteci – pitajte prodavca da vam pomogne da odaberete semena koja nisu tretirana. 

Zabeležite proces – fotografisanjem i/ili dnevnikom u kom ćete zapisivati sve promene koje se dešavaju. Uporedne fotografije biljaka u različitim stadijumima će deci biti posebno interesantne.

Izvor: Freepik

STRPLJENJE

Uzgajanje zdrave biljke, naročito iz semena, zahteva vreme. Treba sačekati da se biljka razvije, pružiti joj adekvatnu negu, razumeti njene potrebe. Kroz baštovanstvo deca se uče strpljenju i vežbaju fokus – što su ključne veštine neophodne u svim segmentima života, bilo da je škola ili igra. 

Kada se prvi izdanci pojave iznad zemlje deca imaju priliku da praktično vide (i okuse 😊) koliko su strpljenje i posvećen rad plodonosni! Biće ponosni na svoje male, ukusne uspehe. 

Izvor: Freepik

TIMSKI RAD

Saradnja i timski rad su deo baštovanstva i to kroz različitih perspektiva. Deca uče šta znači kada svako ima svoja zaduženja, koji je značaj međusobne odgovornosti i poverenja, na putu do ostvarenja zajedničkog cilja – baštice pune hrane! 

Ovo je idealna prilika za decu da uče i o prirodi – kako izgleda životni ciklus biljaka,  koja je uloga insekata u ekosistemu I još mnogo toga. Timski rad u baštovanstvu odnosi se na više aktera – vas i dece, biljaka i vas, ali i indirektan timski rad vas I prirode – oprašivača, ali I ometača. 😀 Složićete se da je veoma važno da od najranijih dana naučimo kako da radimo uz ometače, ali i pomagače. 

Izvor: Yan Krukau, Pexels

REŠAVANJE PROBLEMA

Kao I sam život, baštovanstvo donosi nagrade I izazove. 

Od borbe sa predatorima i divljim biljkama (nećemo ih zvati korov jer svaka biljka u prirodi ima svoju ulogu), do odabira pravih biljaka, koje mogu da opstanu u vašim uslovima. Put od semena do ploda podrazumeva niz situacija za rešavanje.  

Baštovanstvo daje priliku mališanima da se, zajedno uz vas, angažuju oko identifikovanja problema i dođu do adekvatnih rešenja. Na ovaj način se razvija kritičko razmišljanje i veština rešavanja problema, koja će kasnije dobro poslužiti u mnogim oblastima života.

ODGOVORNOST i EMPATIJA

Nega bašte i biljaka zahtevaju odgovornost i empatiju. Kroz zalivanje, negu, obezbeđivanje adekvatnih uslova za rast, deca stiču razvijaju osećaj empatije prema prirodi, i uče se odgovornosti. Odaberite zaduženja koja su adekvatna za uzrast deteta, kako bi im ceo proces brige o biljkama bio zanimljiviji. Zalivanje i „obilaženje“ balkonske (ili ako ste srećnici sa dvorištem, prave veće) bašte je adekvatno za gotovo svaki uzrast, od 2 godine pa nadalje.

Izvor: Jessica Ticozzelli, Pexels

POŠTOVANJE PREMA PRIRODI i SAMOSTALNOST

Kako da poštujemo, čuvamo i negujemo prirodu su osobine na kojima treba raditi od najmlađih dana. 

Baštovanstno ne znači samo zasaditi povrće, voće, cveće ili drvo… Ono podrazumeva celovito životno iskustvo, kroz koje deca uče kako da očuvaju život biljnih vrsta, proizvedu svoju hranu, iskoriste prirodne resurse – kroz na primer kompostiranje, kako da recikliraju, stvore novi život. 

Ipak rekli bismo da su možda najvažnije osobine koje deca stiču kroz baštovanstvo – nazavisnost, samostalnost i samopouzdanje. Onda kada naučimo da je sami proizvedemo svoju hranu, pa makar i u saksiji, savladali smo smo vitalnu veštinu koja nam je neophodna za opstanak. 

Bilo  bi sjajno kada bi se gajenje hrane praktično učili u školama i vrtićima. Ali nemojte da zavisite od sistema. 😊Preuzmite odgovornost i zajedno sa svojim detetom posadite prvo seme, već danas!

Vaš Branč Garden 

PS: Kako baštovanstvo može biti lako uz iskusne, proverene savete, učite sa nama na platformi Trag Biljke! Ovo je izvanredna edukativna platforma gde vas čeka pregršt besplatnih saveta, kako da se najefikasnije i sa najvećim uspehom ostvarite u proizvodnji hrane. Naravno na potpuno organski način. I mi smo članovi Trag Biljke zajednice, i sa zadovoljstvom vam preporučujemo njihov rad. Ako se učlanite u Viber učionicu, dobićete odgovore na neograničen broj pitanja koja se tiču vaše bašte. A ako želite individualno mentorstvo i projekat vaše bašte, kontaktirajte ove fenomenalne ljude, koji na čelu sa Biljkom, pomažu ljudima širom sveta da sami uzgoje svoju pravu, organsku hranu. 

https://www.youtube.com/@TragBiljke

https://tragbiljke.com/ 
Ovde vas čeka i besplatan priručnik za početnike u baštovanstvu: https://tragbiljke.com/biblioteka/

Similar Posts