Šta se seje u bašti u martu

Šta se seje u bašti u martu, zavisi od toga koji sistem pratite, kao i od klimatskog područja. Naša bašta pripada kontinentalnom tipu, naš sistem je bio-baštovanstvo koje podrazumeva sadnju i setvu u skladu sa prirodom. Našu hranu gajimo bez ikakve upotrebe pesticida, veštačkih đubriva, insekticida, bez plastenika, oranja i kopanja! Možda se pitate – kako i gde to onda sadimo? 😀 Imamo nekoliko uzdignutih gredica, kao i perma modele, izgrađene po receptu sa platforme Trag Biljke, čiji sistem pratimo na našem baštovanskom putu.

Perma modeli – hrana iz „gnezda“

O perma modelima najbolje ćete naučiti kroz videe i sajt Trag Biljke. Ali da vam malo laički pojasnimo – perma modele vidimo kao jednu vrstu „gnezda“ za biljke. Ova gnezda se postavljaju direktno na zemlji, a sačinjena su od biološki razgradivih materijala, koji se nalaze u vašem neposrednom okruženju. U pitanju su no-dig, zero-waste sistemi, direktni komposteri, koji omogućavaju da reciklirate baštenski „otpad“ iz vaše bašte – kao što su recimo ostaci orezane ograde, suvo granje, pokošena trava, otpalo lišće, ostaci voća i povrća iz kuhinje i slično.

Vremenom se od ovih materijala, uz dodatak stajskog đubriva, upotrebom različitih bio aktivatora, kao i preparata na biljnoj bazi, u ovom „gnezdu“ stvara kompost, dok se zemlja ispod njih humificira. Na ovaj način, umesto da kopanjem i oranjem uništavamo život u tlu, nevidljiv našem oku, milione mikroorganizama koje našu zemlju čine mekom i plodnom, stvaramo plodnu zemlju! Gajimo baštu oponašajući šumu i prirodu, od svega što nas okružuje, kao i od otpada koji proizvodimo, stvaramo resruse. Doprinosimo prirodi, i na ekološki način proizvodimo pravu prirodnu i zdravu hranu!


Pričali smo vam već da u baštovanstvu nemamo neko veliko iskustvo, ovo je tek naša druga godina u bašti. Uprkos tome, uz rad i želju da učimo, čak naši prvi pokušaji prošli su veoma uspešno. Do sada nam se jako dopada rad sa perma modelima i u sistemu Trag Biljke, tako da vam preporučujemo da pogledate njihov rad, da se učlanite u učionicu ili Biljku i njen tim angažujete za izradu projekta vaše bašte.

Šta se seje u bašti u martu?

U martu se seje razno povrće, neko može direktno, na otvorenom, dok se od sorti koje ne podnose potencijalni mraz, kao što su paradajz i paprike, preporučuje pravljenje presade. Što se direktne setve tiče, u martu može da se seje šargarepa, cvekla, blitva, paškanat, peršun, salata… Mahunarke kao što su bob, lebleblije i grašak, mogu da se seju i direktno i kao presada – mi smo kao presadu u čaše za svaki slučaj.

Kao presadu sejali smo kupusarice (razne sorte keljeva i raštana, mada mogu i kelerabe, kupusi itd), paprike i paradajz.

Izvor – kalendar setve za mart Trag Biljke

Martovski baštenski dnevnik – šta smo radili ovog marta?

Mart u bašti startovali smo jako. 💪🏼 Posejali smo puno neobičnih sorti povrća – paradajza, paprike, patlidžana, salate, graška, i nekog cveća. Negovali sadnice po instrukcijama Trag Biljke – fajtali vodom, zalivali kvascem, iznosili ih na sunčanje, pa unosili da se ne smrznu i tako. 😄

Zimsko povrće – salate i keljeve i dalje beremo i jedemo. 🥰 Procvetala nam je i „rudarska“ salata, kod nas još poznata i kao „Bunarka“ – inače veoma retka i u Americi odakle potiče ugrožena sorta. Sada samo ostaje da sačekamo seme! 😍 Inače ova salata je zaista preukusna, puna minerala i vitamina C. U Americi su je puno jeli rudari, kako bi na prirodan način nadoknadili vitamin C i tako sprečili skorbut – pa je odatle dobila i ovo ime.


Napravili smo 8 novih perma modela za naše biljke. Već je trebalo da uselimo sadnice u neke od njih ali priznajemo – bili smo ponekad lenji i neorganizovani. 😂

Popisali smo sva semena koja imamo, sortirali ih i shvatili da naša kolekcija broji preko 150 sorti. Od kojih bismo voleli još dosta da posejemo za ovu sezonu, iako ne znamo kada i da li će se sve to stići… 😀

Tad kad uhvati panika da ne znamo gde pre, zagledamo se u lale. 😄💕 Bude nam odmah lepše! 🥰


Svaki dan naučimo po nešto novo na ovom putu od semena do tanjira. 🌿 Pre svega da mnogo više cenimo hranu, jer znamo koliko je truda potrebno da ona do nas stigne. Iako ima elemenata u uzgoju hrane koji su nam naporni (kao pikiranje 😄), sve se zaboravi kada stignu plodovi čiji ukus i blagodet, ne može da se meri sa bilo kojom namirnicom kupljenom u marketu. 💕

Ko još od vas ima bašticu? 🥰 Ostavite nešto što ste posejali u martu 🍅🍆🍎🥦🥬 u komentaru.

Vaš Branč Garden
digitalan magazin o hrani i baštovanstvu

Similar Posts