Prirodno farbanje jaja i saveti za održiv Vaskrs

Uskrs je vreme radosti, tradicije i okupljanja porodice. Međutim, manje lepa strana praznika je količina otpada koja se stvara. Često preteramo sa količinama hrane, koja neretko završi bačena. Kod nas u Srbiji se godišnje baci preko 200.000 tona hrane, a tokom prazničnih dana količina otpada može porasti za čak 40% u odnosu na ostatak godine.

Pored toga, procene pokazuju da domaćinstva u proseku farbaju po 50 komada jaja za Uskrs, što je za prosečnu tročlanu porodicu previše. Posle praznika, čak 25 miliona ofarbanih jaja u Srbiji završi u smeću, što predstavlja značajan ekološki i ekonomski gubitak. Da ne pominjemo činjenicu što se koke u najvećem broju slučajeva upravo zbog jaja gaje u nehumanim uslovima. I kada na sve to jaja završe na otpadu… Šteta je zaista ogromna.

Puno toga možemo da poboljšamo, ako razmišljamo racionalnije i pokušamo da usvojimo nove, održive navike. Zapravo te navike i nisu nove. Naši preci su daleko više cenili hranu i čuvali prirodu. Zato hajde da se prisetimo, ali i osmislimo neke nove navike, kako bismo Vaskršnje praznike proveli uz poštovanje prema hrani, prirodi i naravno – našem zdravlju.


Vaskrs bez toksina – farbanje jaja prirodnim bojama


Jedan od najlepših vaskršnjih običaja je bojenje jaja, ali da li ste se ikada zapitali čime ih bojite? Umesto veštačkih boja koje mogu sadržati štetne aditive, ove godine isprobajte prirodne boje iz vaše kuhinje. Ne samo da su bezbednije, već daju i prelepe, nežne nijanse koje osvajaju na prvi pogled.

Većina komercijalnih boja za jaja sadrži sintetičke pigmente koji mogu sadržati teške metale poput olova, kadmijuma i arsena. Ove supstance mogu prodreti kroz ljusku jaja, posebno ako je napukla, i predstavljati rizik po zdravlje, naročito kod dece i osetljivih osoba. Evropski parlament je još 2010. godine uveo obavezu označavanja određenih veštačkih boja upozorenjem da mogu izazvati poremećaj pažnje kod dece.

Prirodne boje iz vaše kuhinje

Evo nekoliko primera prirodnih sastojaka koje možete koristiti za bojenje jaja. Svuda je princip isti – u boju se doda malo alkoholnog sirćeta (kako bi se boja fiksirala) i jaja se potapaju do željene nijanse:

  • Crvena: sok cvekle, sok od nara
  • Žuta: kurkuma (razmućena u vreloj vodi, plus sirće)
  • Plava: crveni kupus (kuva se u vodi dok ne pusti boju. Mana je samo miris), sok borovnice, plavi čaj
  • Zelena: listovi koprive, spanaća (kuvaju se u vodi, ostave i procede)
  • Maslinasto zelena: čaj od hibiskusa + kurkuma (proizvoljne količine, kuvaju se u vodi, zatim procede i dobijen je koncentrat boje)
  • Braon: lukovina, jaka kafa

Održivost počinje u sopstvenoj kuhinji

Farbajte sa merom, onoliko jaja koliko ćete sigurno pojesti ili pokloniti. Višak se može iskoristiti u raznim jelima – od salata, do namaza i pita. Tako praznici ne moraju biti sinonim za rasipanje, već za zahvalnost i promišljenost.


Saveti za održivu uskršnju trpezu

1. Planirajte količine unapred
Napravite jelovnik i realno procenite broj gostiju. Tako ćete uštedeti vreme, novac i smanjiti otpad.

2. Koristite lokalne i sezonske namirnice
Kupujte jaja, povrće i ostale sastojke od lokalnih proizvođača. Podržite male proizvođače, birajte domaće i sveže namirnice, naspram uvoznih.

3. Iskoristite ostatke kreativno
Ostatke hrane pretvorite u nova jela – od kuvanih jaja mogu da se prave razne salate, francuska jaja zapečena u bešamel sosu, ili škotska jaja (obavijena mlevenim mesom, pa ispohovana), staru pogaču u tople sendviče, prženice ili picu od starog hleba. Ostatke pečenja iskoristite za đuveč, začinite ih sosem i napravite tortilje, probajte Englesku pastirsku pitu (odličane recepte naćićete kod Džejmi Olivera na YouTube-u), ili napravite paštetu.

4. Reciklirajte i kompostirajte
Ljuske od jaja su odlično đubrivo – dodajte ih u kompost ili pospite po zemlji u saksijama. Isto važi za ostatke prirodnih boja.

5. Koristite višekratne posude i dekoracije
Umesto plastike, koristite platnene salvete, keramičko posuđe i ukrase iz prirode – grančice, cveće, sušene biljke ili ručno pravljene ukrase.


Oprez sa slatkišima – čitajte deklaracije

Ne padajte na slatke zeke i jaja, raznorazne tematske torte, već se pre nego što se odlučite za kupovinu, informišite o sastavu. Industrijski slatkiši i torte, čak i neki koji se vode kao „domaći i organski“ su puni rafinisanog šećera, aditiva i emulgatora, veštačkih boja, palmine masti, povećivača mase i slično koje zaista treba izbegavati. Mnoge sastojke više ne možemo da prepoznamo, ali nam mnogo pomaže aplikacija Izbegni aditive i code check, uz pomoć koje lako identifikujemo šta mi to zapravo jedemo. Od srca vam je preporučujemo.

Vaskrs uz slatkiše iz Branč Garden radionice

Ako ste u potrazi za zdravijim, domaćim slatkišima, prvoklasnog sastava za Vaskrs, pogledajte našu ponudu na Instagramu! Još uvek primamo porudžbine za naše domaće medenjake od organskih sastojaka, mini kuglofe sa uskršnjom dekoracijom i još par slatkih kreacija… Tu su i naši voćni kremovi od šumskog voća, kupina, a dostupna je i još neka teglica dulek krema. 🙂 Za sada je poručivanje moguće putem Instagrama ili maila – [email protected] , ali radimo na online prodavnici i novim proizvodima.

Umerenost je ključ zdravlja

Neka vam kvalitet sastojaka bude na prvom mestu. Mišljenja smo da je zdravije pojesti tradicionalan, domaći kolač koji sadrži beli šećer i brašno, nego parče industrijske torte sa preko 100 sastojaka, od kojih 70 posto ne znamo sami da identifikujemo. I kada se radi o „zdravim“ kolačima, prirodnog sastava ne treba preterivati. Umerenost je prava mera i ključ zdravlja.

Nadamo se da vam se ovaj post dopao i želimo vam srećan Vaskrs!

Vaš Branč Garden

Similar Posts

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *