perece

Zašto se na dan Svetog Save jedu perece?

Poreklo i simbolika

Poreklo hrane je tesko utvrditi, ali prema većini izvora, perece su nastale pre 1400 godina u katoličkom manastiru, u blizini Aouste u Italiji.

Karakrerističan oblik ovog peciva nastao je inspirisan prekrštenim rukama vernika tokom čina molitve, i simboliše sveto Trojstvo.

Kaluđeri su ovo pecivo nazvali „pretiola“ što je na Latinskom značilo „mala nagrada“.

Ovo pecivo pravilo se od viška testa koje bi ostalo posle pravljenja hleba i delilo se deci, kao „nagrada“ za njihove molitve.

Svetosavske perece

Običaj pravljenja pereca za Svetosavsku trpezu prtežno se vezuje za severne krajeve naše zemlje. Predanje kaže da su banatski Srbi perece prezuzeli od Nemaca, koji su naseljavali ove krajeve. Prema nekim izvorima pravoslavni vernici su perece uoči Savindana pravili kao svojevrsnu zamenu , za slavski kolač pošto je tradicionalno slavljenje slave bilo zabranjeno.

Drugi izvori pak tvrde , da se našim ljudima dopala nemačka praksa darivanja pereca deci uoči Uskrsa, pa su ovaj običaj preuzeli i počeli da praktikuju za Svetog Savu – zaštitnika školstva i dece.

Obeležite dan Svetog Save uz domaće perece

Običaj pravljenja Svetosavskih pereca neguje se i danas u mnogim domovima naše zemlje. Čak ima i pekara koje 27.januara u čast ovog praznika prave Svetosavske perece.

Ako vi poželite da pravljenjem domaćih pereca na dan Svetog Save obradujete mališane, ili
vaše ukućane, na našem instagram profilu vas čeka jedan preukusan recept za perece bez glutena i kvasca, koje se izuzetno lako i brzo prave!

Pišite nam kako je kod vas ,
da li praktikujete ovaj običaj?

Vaš Branč Garden, digitalni magazin o hrani i bio baštovanstvu

Naslovna fotografija Sven Mieke Unsplash

Similar Posts